ציוד להכנת תכשיטים 101: כל מה שצריך כדי להתחיל להכין תכשיטים היום

ציוד להכנת תכשיטים

מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי ליצור. כל פעם היה נדבקת בחיידק לתחום יצירה מסוים, והייתי מתחילה ללמוד, להתנסות בו ולהכין יצירות.

האהבה שלי להכנת תכשיטים התחילה אי שם בזמן לימודי התואר הראשון, כשחיפשתי להכין משהו בשביל עצמי ולשבור את שגרת הלימודים.

גיליתי לאט לאט שלא מעט תכשיטים שפעם הייתי רוכשת במיטב כספי, אני למעשה יכולה להכין לבד לגמרי. מאותו רגע התחילו לעלות לי בראש מיליון רעיונות על תכשיטים שאני רוצה להכין, והידיים התחילו לעבוד וליצור.

אני מודה שאני ממש נהנית ללכת עם דברים שהכנתי בעצמי. אני עוד יותר נהנית כששואלים אותי מאיפה הפריט, ושאני יכולה לענות שהכנתי בעצמי. וזה גם כיף כשמי ששאל מבקש ממני להכין אותו דבר בדיוק גם לו!

עולם התכשיטים היה לי זר בהתחלה, וגם היום אני בטוחה שיש לי עוד הרבה מה ללמוד. למעשה, אחד החלומות שלי הוא ללכת ללמוד צורפות. גם זה יגיע…

כשהתחלתי להכין תכשיטים אלתרתי המון. לאט לאט התחלתי להיחשף למדריכים שונים באינטרנט, אבל גם למדתי הרבה לבד.

גיליתי על הדרך את רחוב החשמל, ושם הצטיידתי בחומרים ובציוד מתאים להכנת תכשיטים.

כדי לחסוך לכן זמן ריכזתי כאן את הציוד הבסיסי שאתן צריכות כדי להתחיל להכין תכשיטים בעצמכן!

פלייר

במהלך הכנת התכשיטים הפלייר יעזור לנו לאחוז בשרשרת ממש כמו פינצטה/צבטות. בעזרת פלייר אפשר לפתוח טבעות O רינג, למעוך סופיות כדי למנוע מהשרשרת שלנו להתפרק וליצור לולאות במוט לולאה.

חומרים להכנת תכשיטים

קאטר

כשמו כן הוא: בקאטר נשתמש כדי לחתוך.

עם הקאטר אפשר לחתוך שרשראות לאורכים שונים כדי ליצור שרשראות, צמידים ועגילים. הקאטר גם יעזור לנו לחתוך מוטות לולאה ואפילו חוטי דייגים (אם במקרה אין מספריים בנמצא).

שרשרת

יש המון סוגים של שרשראות, ונוכל למצוא מבחר ענק בחנויות יצירה. יש שרשראות שמגיעות עם סופיות, וכל מה שצריך לעשות זה לחבר להן תליון, או כל דבר אחר שנרצה.

האפשרות המועדפת עליי היא שרשראות בסליל. בניגוד לשרשראות מוכנות שמגיעות באורך מסוים, בסליל אתן בוחרות מה האורך שתרצו וכמה חומר תרצו לקנות.

גם מבחר השרשראות בסלילים גדול יותר, ומאפשר לכן לבחור בין המון סוגים וגדלים.

כדאי לדעת שיש שרשראות עם לולאות ויש שרשראות ללא לולאות. בהתאם לסוג השרשרת נבחר את סוג הסופיות שאנחנו צריכים – ועל כך בהמשך הפוסט.

טיפ –  ✨ אם אני מוצאת שרשרת שאני אוהבת במיוחד אני קונה ממנה יותר ממה שאני צריכה, כדי שיישאר לי עודף לפרויקטים נוספים.

 טיפ 2 – ✨ אם חושקת נפשכן בשרשרת חוליות עבות ומסיביות עדיף שתחשבו מראש את האורך המדויק שאתן צריכות. הקאטר ה"רגיל" שאנחנו משתמשות בו לא יתאים בדרך כלל  לחיתוך שרשרת מסיבית כזאת, אז עדיף שתבקשו שיחתכו לכן את האורך המתאים בחנות.

סופיות: לובסטר ולולאות חיבור (חוליות, או O רינג)

אלה החלקים שמאפשרים לנו לפתוח ולסגור את השרשרת, והם מתאימים לשרשרת לולאות. באופן אישי אני אוהבת להשתמש בלובסטרים. לובסטר הוא סוגר של שרשרת שמזכיר צבטות של לובסטר ומכאן שמו.

בעיניי הוא הסוגר האסתטי והיפה ביותר, אבל אתן יכולות למצוא סוגרים נוספים כמו סוגר ספרינג (סוגר עגול) או סוגר מגנט.

שימי לב שסוגר לובסטר מגיע בגדלים שונים. כדאי להתאים את הלובסטר לשרשרת כדי לשמור על פרופורציונליות. עשיו, כדי לחבר לובסטר לשרשרת או לצמיד נזדקק ללולאות חיבור (O רינג).

לולאות חיבור מגיעות בגדלים שונים שמשקפים את העובי של הלולאה במ"מ. גם כאן חשוב לשים לב לעובי השרשרת – כדאי שהחוליה שבחרנו תתאים לעובי השרשרת שלנו.

את הלולאה נשחיל לקצה השרשרת שלנו (לתוך החוליות שמרכיבות אותה), ונסגור אותה בעזרת פלייר.

לולאות חיבור מאפשרות לנו גם לחבר ולהשחיל אלמנטים שונים לשרשרת שלנו כמו אבני חן, תליונים, קישוטונים ועוד.

סופית עם לולאה/סופית לסרט

הסופיות האלה מתאימות לשרשרת שאינה בנויה מחוליות. בסוגי שרשראות כאלה נשתמש בסופית שבנויה מחלק נמעך ומחלק של לולאה.

כדי להשתמש בסופית הזאת נכניס לתוך הסופית את קצה השרשרת ונמעך את הסופית. כדאי לדעת שיש סוגים שונים של סופיות כאלו לעוביים שונים של שרשראות, וכל סופית כזאת נראית קצת אחרת ונסגרת בצורה שונה.

המשותף בין הסופיות הוא החלק שנמעך והחלק העגול. אל החלק העגול נוכל להכניס לולאת חיבור ולסגור את השרשרת.

הכנת תכשיטים

חוט דייגים/סיליקון

אם נרצה להכין לנו שרשרת או צמיד עם חרוזים או בשילוב חרוזים, נזדקק גם לחרוזים יפים וגם לחוט כדי להשחיל אותם. כדי להשחיל את החרוזים נשתמש בחוט דייגים או בחוט סיליקון.

החוטים האלה מגיעים בעוביים שונים, וכדאי לבחור עובי שיתאים לחרוזים שלכן. ההבדל בין החוטים הוא באלסטיות. חוט סיליקון הוא חוט אלסטי יותר, ואני באופן אישי מעדיפה להשתמש בו. 

חרוזי מעיכה

אחרי שהשחלנו חרוזים צריך לסגור את השרשרת ולמנוע מהחרוזים לצאת. בשביל לעשות את זה קיימים חרוזי מעיכה. כדי להשתמש בחרוז המעיכה משחילים אותו לשרשרת, מצמידים אותו לחרוז האחרון, ומועכים עם הפלייר.

שימו לב שגם את חרוזי המעיכה צריך להתאים לעובי השרשרת. אל תעשו את הטעות הנפוצה ותקנו חרוז מעיכה קטן מדי שלא תצליחו להשחיל בחוט.

אוהבת יצירה וצמחים?

לא מציקים! ואם לא נעמוד בהבטחה, בכל אימייל יש כפתור להוריד רישום. אבל נעמוד

1 מחשבה על “ציוד להכנת תכשיטים 101: כל מה שצריך כדי להתחיל להכין תכשיטים היום”

  1. היי
    אני מכינה תכשיטים כבר הרבה זמן ואני קונה ביקר מאוד, בחנויות שמספקות סחורה בארץ
    אשמח להמלצה על ספק כי זה בטוח לא אמור להיות יקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *