13 צמחים למרפסת שקל לגדל ומה צריך לדעת עליהם

צמחים למרפסת

ניצחה הדורה

אוהבי הסוקלנטים יאהבו את הצמח הזה. זהו שיח סוקולנטי ירוק עד בעל מראה מיוחד. סידור עליו יוצר מראה של שושנה, ובחודשי הקיץ הוא גם מפיק פרחים המתנשאים על עמודים גבוהים.

הוא קל מאוד לגידול בכל אזורי הארץ ואידאלי עבור המרפסת. הוא גמיש בתאורה וגדל גם בחצי צל וגם בתנאי שמש מלאה. יש לו עמידות ליובש והוא אינו דורש השקיה מרובה.

קל מאוד להרבות אותו באמצעות הרבייה וגטיטיבית, פשוט ניתן להשריש את עליו הבשרניים.

יש המרגישים כי לניצחה הדורה ישנו מראה מעט אפרפר ולכן יעדיפו זנים אחרים כמו ניצחה קנארית הדורשת תנאי גידול דומים, אך מפיקה עלים בעלי מראה יותר ירוק ורענן.

איקסורה אדומה

אוהבי הפריחה לא יכולים להיות אדישים לתפרחת המרהיבה של האיקוסרה. כך תוכלו להכניס צבעים חמים למרפסת שלכם.

הפרחים קטנים, אך הם מקובצים באשכול פריחה המעניק להם מראה של פרח אחד ענק. כמו כן תוכלו ליהנות מפרחיו בכל עונות השנה מלבד תקופת הסתיו.

אם אתם אוהבים ציפורים ופרפרים המבקרים במרפסת, צמח זה עשוי למשוך אותם. הצמח רגיש לקור, אך מסתגל לאקלים בכל אזורי הארץ מלבד אזורי ההר הגבוה.

הוא מסתדר עם רוב סוגי קרקעות, אך תערובת אדניות תהיה האידאלית. הקפידו על אדמה לחה ומנוקזת. 

אלוורה טיקי

גם מי שאינו חובב מושבע של סוקולנטים יוכל ליהנות מהמראה האסתטי של אלווירה טיקי.

השילוב בין מראה העלים המנומר והצמיחה הסימטרית מעניק למרפסת שלכם עציץ משרה שלווה ומעורר עניין; קישוט של ממש.

אלוורה טיקי די גמיש מבחינת תנאי התאורה, כך שתוכלו לגדל אותו בכל כיוון שאליו פונה המרפסת. הוא יכול להסתדר בתנאי שמש ישירה, אך יכול גם להסתפק במקום מואר היטב.

הוא דורש השקיה מעטה, פעם בשבוע שבועיים כאשר האדמה יבשה. 

גרניום

אולי אחד הדיירים השכיחים ביותר במרפסות בארץ. ישנם זנים שונים של גרניום המעניקים פריחה בצבעים שונים ובצורות שונות.

קל מאוד לטפל בגרניום, קל להרבות אותו והוא עומד באומץ תחת שמש ישירה וחזקה. באמצעותו תוכלו להעשיר את המרפסת בנגיעות של לבן, אדום וסגול וכל הגוונים שביניהם.

יתרון נוסף של הגרניום הוא הפריחה הממושכת ברוב עונות השינה. יש לו ריח חריף ולכן תעדיפו אותו במרפסת ולא בתוך הבית.

הוא דורש השקיה כאשר שכבת הקרקע העליונה יבשה. על מנת לשמור על המראה המלבב יש להסיר בקביעות את התפרחות היבשות. 

נענע

לא יזיקו למרפסת שלכם גם כמה צמחי תבלין. הנענע היא אחד הפופולריים והאידאליים עבור המרפסת וגם שימושית מאוד.

קל מאוד לגדל אותה וכולנו יודעים שניתן להשריש אפילו את הנענע שרכשתם בסופרמרקט. היא תמיד תוכל לשמש אתכם לשדרג את חליטת התה.

תוכלו לגדל אותה בקלות בתוך עציצים ואדניות. היא אוהבת שמש אך מסתדרת היטב גם בתנאי צל חלקי. הקפידו על אדמה לחה, מאווררת ומנוקזת.

ישנם זנים שונים של נענע והמגדלים ממליצים לא לערבב ביניהם. 

מנדווילה

צמח מטפס בעל פריחה מלבבת ניתן לעצב אותו כשיח קטן, אך גם לתת לו לטפס אם יש מקום. אם יש לכם פרגולה במרפסת הוא יכול לתת לכם חיפוי טבעי ופרחוני.

ישנם זנים שונים של מנדווילה עם פריחה מרהיבה בצבעי לבן, ורוד ואדום. זהו הצמח שיביא חיים וחמימות למרפסת שלכם. תוכלו ליהנות מהפריחה מהאביב ועד הסתיו.

הוא עשוי לסבול מהקור באזורים הרריים בהן שורר קור עז בחורף כמו הרי ירושלים. הוא גדל מהר ומסתדר בשמש מלאה וחצי צל. דורש השקיה סדירה ודישון. 

פטוניה

לפטוניה ישנם שני יתרונות מרכזיים. הראשון הוא מבחר הצבעים המרהיב של הצמח. כל תוכלו להכניס הרבה מצב רוח חיובי למרפסת.

והיתרון השני הוא הגידול הקל והמהיר. אך שימו לב כי הפטוניה היא צמח חד שנתי בדרך כלל. זהו צמח עונתי המספק פריחה נהדרת, אך בסוף העונה נובל ומתייבש.

הסרת ענפים יבשים תסייע להאריך את חיי הצמח. ישנם זני פטוניה שונים, בעלי פרחים גדולים וקטנים. כמה שעות של שמש ביום יעשו לפטוניה רק טוב והיא תגמול לכם בפריחה שופעת.

מומלץ לדשן את תערובת האדמה בטרם השתילה ולהקפיד על השקייה מרובה בימים החמים. 

רקפות

לרקפת התרבותית פריחה מרשימה, עשירה ומלאת חיים. רקפות פורחות בצבעי לבן, ורוד, אדום וארגמן.

בניגוד לצמחים פורחים אשר בדרך כלל אוהבים שמש ואור, הרקפת קצת ביישנית. זהו אחד היתרונות שלה מכיוון שבזכות זה ניתן לגדל אותה גם במרפסות מוצלות.

למעשה היא ממש לא אוהבת שמש ותעדיף את הצל. הרקפת גם אוהבת אזורים קרירים ופחות חום. היא יכולה להיות פתרון טוב לאלו המתגוררים באזורים הרריים. 

לרקפת יש פקעת וניתן לגדל אותה בתור צמח רב שנתי, אך הדבר עשוי להיות מאתגר במזג האוויר הישראלי. הפסיקו את ההשקיה לאחר שעלוותה מצהיבה והיא אולי תתחדש עם בוא הסתיו. 

דקל חמדוריאה

דקל ננסי בעל מראה אלגנטי ועדין. בבגרותו הוא יכול להגיע לגודל של 3-4 מטר, אך כמובן החזקתו בעציץ קטן תאט את צמיחתו ותשמור על פרופורציות המתאימות למרפסת.

אם ברצונכם לגדל אותו במרפסת קחו בחשבון שהוא רגיש לקרה ואינו אוהב רוחות עזות. ברוב אזורי הארץ הוא גדל ללא בעיה.

זהו פתרון מתאים למרפסות מוצלות עד חצי מוצלות. שתלו אותו בעציץ עם תערובת אדמה אוורירית ומדושנת. השקו אותו על מנת לשמור על האדמה לחה. 

זיגוקקטוס

קשה שלא להתאהב בצמח הזה. לעליו הבשרניים צורה מיוחדת וגם גוון סגלגל. יש לו פרחים נהדרים וגם הם בצבע תואם.

אחד היתרונות שלו הוא הפריחה המתרחשת בחודשי הסתיו והחורף, תקופה שבדרך כלל רוב הצמחים רדומים ואינם פורחים.

תוכלו לתלות אותו בגובה ולתת לפרחיו להישפך כלפי מטה. זהו צמח חזק וקל לגידול. הוא אוהב אור, אך לא שמש ישירה.

הוא אוהב אדמה אוורירית ויש להשקות אותו פעם בשבוע. לקראת תקופת הפריחה הקפידו על דישון שבועי. 

אלמון הודי

אם חשקתם בצמח מטפס למרפסת, ותרצו גם פרחים יפים, אלמון הודי הוא הצמח עבורכם. יש לו פריחה בצבע אדום ורוד וניחוח חזק.

אשכולות הפריחה מופיעים בסוף האביב ונמשכים עד הסתיו. הוא יכול לשמש כקיר חי בזכות הטיפוס שלו. ניתן גם להשתמש בו לצורך הצללה עבור צמחים אחרים.

זהו צמח רב שנתי המתאים לשתילה תחת שמש ישירה, 4-8 שעות של שמש ביום יעשו לו טוב והוא יעניק פרחים רבים. הוא רגיש לקור ודורש השרייה מרובה.

קל לגדל אותו, אך קחו בחשבון שבשנתיים הראשונות צמיחתו אטית.

פלפלים חריפים

ישנם זנים שונים של פלפלים חריפים אשר תוכלו לגדל במרפסת. ישנם רבים הבוחרים לגדל פלפלים חריפים דווקא בשל המראה הצבעוני של הפלפל, ולאו דווקא לצורך מאכל.

הפלפלים מגיעים בצבעים שונים של צהוב, כתום,אדום, ירוק ואפילו סגול. אך זהו בהחלט יתרון נוסף שאפשר ליהנות ממנו. קל מאוד לגדל פלפלים, ניתן להנביט אותם מהזרעים. 

בדרך כלל רוב סוגי הפלפלים החריף אוהבים שמש ישירה. אדמה מאווררת ומנוקזת היא המועדפת על הפלפל. לא להגזים בהשקיה ולהקפיד על דישון. 

אנגלוניה

אוהבי הפריחה ייהנו מאוד מצמח זה. קל לגדל אותו והוא מפיק עומדי פריחה בגובה 40-50 ס“מ ועליהם פרחים סגלגלים. קיימים גם זנים ורודים ולבנים.

משך הפריחה של הצמח ארוך במיוחד, כ 9 חודשים מהם תיהנו מיופי הפרחים. הטיפול בצמח פשוט, אך על מנת ליהנות מפריחה ארוכה חשוב לגזום את התפרחות הישנות.

כמו כן בחורף הוא נכנס לתרדמה ויש לקטום את כל הצמח ולהשאיר רק כמה סנטימטרים. בסוף החורף הוא יצמח מחדש. זהו צמח שאוהב כמה שעות טובות של שמש ישירה ביום. 

אוהבת יצירה וצמחים?

לא מציקים! ואם לא נעמוד בהבטחה, בכל אימייל יש כפתור להוריד רישום. אבל נעמוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *