11 צמחים מטהרי אוויר לבית שקל לגדל ומה צריך לדעת עליהם

צמחים מטהרי אוויר לבית

מרווה משולשת

שיח המרווה המשולשת הוא אחד מצמחי התבלין הגדלים בר בישראל, ניתן לפגוש אותו בהרי יהודה והשומרון והוא גם שכיח בגינות פרטיות.

יש לו עמודי תפרחת הכוללים פרחים קטנים בצבע סגול בהיר. רבים מכירים אותו בזכות חליטות התה, אך שימוש נוסף שתוכלו לעשות בצמח הוא בתור קטורת נעימה.

ניתן לעשות זאת באמצעות שרפת הענפים היבשים או היבשים למחצה על גבי גחלים לוהטות. כך תוכלו ליהנות מהשפעתו המרגיעה בבית.

תוכלו אפילו להשתמש בו לבישום מי הכביסה. המרווה המשולשת היא שיח של ממש, גדול יותר מרוב זני המרווה ולכן מתאים יותר לגידול בגינה או לפחות בעציץ גדול.

הוא מסתגל לסוגים שונים של קרקעות. הוא אוהב שמש מלאה והשקיה מעטה. 

לואיזה לימונית

צמח המגיע מדרום אמריקה והוא שכיח מאוד בגינות פרטיות. צמח הלואיזה מעניק תחושה מרעננת ולכן הוא שכיח מאוד במוצרי קוסמטיקה וסבונים.

כמה ענפי לואיזה התלויים באוויר יכולים לתרום מעט לתחושת הרעננות באוויר. תוכלו גם להשתמש בו לצורך בישום מי הרחצה. פשוט מלאו אמבט במים חמים והוסיפו כמה ענפים ריחניים. 

צמח זה הסתגל היטב למזג האוויר הישראלי, אך יש להימנע מביצוע השתילה בחורף בכלל רגישותו לקור. אדמה אוורירית ומנוקזת היטב תביא את התוצאות הטובות ביותר.

לואיזה אוהבת מים, חום ושמש.

רוזמרין

רוזמרין עשיר בשמנים אתריים ויש לו ריח חזק ודומיננטי. לא רק שהוא תורם לשלווה הפנימית, הוא גם יכול לסייע להרחיק מזיקים מהבית או הגינה.

כך הוא יכול לשמור גם על הצמחים האחרים. ניתן להכין משמניו מטהרי אוויר או פשוט לשים כמה ענפים באגרטל ליד המיטה. כך תוכלו ליהנות מבישום עדין, השפעות מרגיעות ושינה נעימה ועמוקה.

הצמח חזק ועמיד במצבי יובש. הוא מעולה לגינה ואין שום בעיה לגדל אותו בשמש ישירה. הוא גדל על סוגי קרקעות שונים ואינו זקוק לטיפול רב.

תוכלו למצוא אותו בהרבה גינות ציבוריות ומשם לקחת ענף לייחורים אותם תשתלו בגינה. 

מרווה לבנה

אם אתם בעניין של טיהור אנרגיות וסילוק אנרגיה רעה, המרווה הלבנה נמצא בראש הרשימה.

המרווה הלבנה שכיחה מאוד בשימוש טקסי בתרבויות הילידים של צפון אמריקה ואומצה על ידי מטפלים רוחניים בכל העולם.

גם אם אינכם מתחברים לענייני טיהור האנרגיות, עדיין לא תוכלו להיות אדישים לריחו הנעים והמיוחד של הצמח. זוהי פשוט קטורת טבעית נעימה ביותר.

כל מה שצריך לעשות זה לשזור כמה ענפים יבשים. ניתן לקשור אותם בעזרת חוט כותנה ולהדליק. הם נשרפים באטיות ממש כמו קטורת.

הצמח לא זמין במשתלות בישראל, ישנם סוגי מרווה אחרים שתוכלו למצוא. אך יתכן שתוכלו להשיג זרעים. קחו בחשבון שזהו שיח גדול הדורש מקום.

במקור הוא גדל באזור קליפורניה החמה, כך שהוא יכול להסתדר עם מזג האוויר הישראלי. הוא אוהב שמש ישירה. הוא גדל באזורים מעוטי משקעים ויש לו עמידות לשנים שכונות, כך שהוא דורש השקיה מעטה. 

מרווה רפואית

בדומה למרווה הלבנה, גם מרווה רפואית היא צמח מעולה לצורך בישום וטיהור אנרגיות. אך בניגוד למרווה הלבנה זהו זן מקומי שאולי מחובר יותר לאנרגיות המקומיות.

ניתן בקלות לייבש כמה ענפים, לקשור יחדיו בחוט כותנה ולשרוף בתור קטורת טבעית המפיצה ריח נעים בבית. הצמח מתאים באופן טבעי לאקלים הישראלי.

השקיה מרובה תגרום לריקבון השורשים לכן חשוב להשקות במידה ולהקפיד על אדמה מנוקזת. תנאי שמש או חצי צל הם האידאליים. 

יסמין

ריחו המשכר של פרח היסמין ידוע בכל העולם. ישנם מינים רבים של הצמח, כולל זן מקומי הגדל בארץ. יש לו פריחה רבה בצבעי לבן, צהוב או אדום ופרחיו ממלאים את האוויר בריח נעים.

את תמציות היסמין תוכלו למצוא בתוך בשמים יוקרתיים. שיח יסמין בגינה יספק אווירה נעימה ותחושה טובה, ויש לו גם מראה מלבב התורם לאווירה.

לניחוח היסמין מיוחסות תכונות אפרודיזיאקיות והא נחשב למושך אהבה רוחנית. היסמין אוהב מזג אוויר חם, הוא סובל מקרה ומזג אוויר קר וקיצוני.

מצד שני שורשיו רגישים להתחממות הקרקע בקיץ ולכן מומלץ לגדל אותו במקום מוצל חלקית. הוא אוהב השקיה מרובה אך יש להקפיד על אדמה מנוקזת היטב.

אם תגדלו אותו בעציץ יש להקפיד על עציץ עמוק. היסמין מושך כנימות וזחלים ויתכן כי תזדקקו להשתמש בתכשירים טבעיים להילחם בהם. 

אלווורה

צמח האלוורה שכיח בבתים וגינות בתור צמח נוי. כמו כן יש לו שימושים רבים לטיפול בעור ואפילו משמש למאכל. כמו כל הצמחים הוא מבצע תהליך פוטוסינתזה המייצר עבורנו חמצן.

אך צמח האלוורה יעיל במיוחד בניקוי האוויר מכימיקלים שונים ביניהם בנזן ואמוניה ולכן מומלץ לגדל אותו בבית.

אמנם אינו מפיק ניחוחות משכרים, אך הוא משפר את איכות האוויר בבית ויש האומרים שכתוצאה מכך גם משפר את נשימתנו במהלך השינה.

יש הממליצים למקם אותו בפינת המחשב על מנת לנטרל קרינה אלקטרומגנטית. ניתן לגדל את הצמח בעציץ וגם בגינה. הוא מסתדר עם שמש ישירה אך חצי צל/חצי שמש הם אידאליים עבורו.

אם אתם מגדלים אותו בתוך הבית הקפידו על סביבה עם הרבה אור. הוא גדל בכל סוג של אדמה. הוא אינו צורך מים גדלים וניתן להשקות אותו פעם בשבועיים שלושה. 

ירקה מצויצת

ידוע בקרב חובבי הצמחים והמשתלות בשם צמח עכביש. זה צמח נוי שכיח בעל תכונות מעניינות ומראה קישוטי.

כמו כל הצמחים הוא מייצר חמצן, אך צמח זה נחקר על ידי נאסה והתגלה כי יש לו תכונות חזקות בניקוי האוויר מרעלים. יש לו יכולת לספוח מהאוויר חומרים רעילים כמו קסילן ופורמלין.

אלו הם חומרים הנמצאים במוצרים ביתיים רבים ונחשבים לרעילים. לכן הוא אידאלי בתור מטהר אוויר לבית. צמח מעולה לגידול בעציצי הבית, מעט שמש לא תזיק, אך בעיקר הרבה אור.

אדמה מאווררת ומנוקזת תעשה את העבודה. אין צורך בהשקיה מרובה, חכו שהשכבה העליונה תתייבש.  כדאי לדשן פעם בחודש או חודשיים.

הצמח נוטה להצמיח שלוחות, באמצעותן תוכלו להרבות אותו בקלות.

סנסווריה

עוד צמח נוי שניתן למצוא בגינות ובתים רבים. לעליו הבשרניים ישנו מראה מיוחד השונה מצמחים אחרים. כאשר מגדלים אותו בעציץ הוא ממש הופך לפריט עיצובי.

ישנם זנים שונים של הצמח עם מראה עלים שונה. הצמח נחשב למטהר אוויר ומומלץ לחדר השינה ואפילו המשרד.

הוא נחשב ליעיל בספיחת פורמלין מהאוויר, חומר בעייתי הנמצא בהרבה מוצרי קוסמטיקה וגם חומרי חיטוי. זהו אחד הצמחים הכי קלים לגידול, פשוט תנו לו להיות שם עבורכם.

הוא דורש השקיה מעטה, חכו שהאדמה תהיה יבשה בטרם תשקו שוב את הצמח. הוא אינו אוהב שמש ישירה, היא צורבת את עליו.

אך מלבד זאת הוא מסתדר עם כל תנאי אור וכל תנאי מזג אוויר.

ספטיפיליום

צמח בעל עלים ירוקים עבים ומוארכים היוצאים מהבסיס. הוא מוציא פרחים בצבע לבן בעלי מראה מיוחד שלפעמים נראה לא אמתי.

טיפ של מגדלים – נגבו את עליו במטלית לחה לקבלת מראה מבריק. צמח זה מומלץ בתור מטהר אוויר לבית. על פי המחקרים של נאסה הוא יעיל בספיחת בנזן ופורמולין מהאוויר.

אם אתם מתגוררים בעיר, בוודאי תרצו את הצמח הזה בבית. לצמח מראה עדין, אך בניגוד למה שנראה קל מאוד לגדל אותו.

ספטיפיליום גדל היטב במקומות מוצלים ולכן אידאלי לגידול במקומות סגורים. הוא רגיש לקור ולכן הבית יכול להיות עדיף על פני הגינה. הוא אוהב אדמה לחה ומדושנת היטב. 

לאקי במבוק

זהו הכינוי המסחרי של הצמח Dracaena sanderiana. צמח זה הוא בעל מראה נעים ועדין ולכן מקובל מאוד בתור עציץ דקורטיבי בבתים ומשרדים רבים.

למעשה יש לו מראה של במבוק, אך הוא שייך למשפחה אחרת. מגדלים מקצועיים יודעים כיצד לעצב את הצמח בצורות צמיחה יצירתיות והופכים אותו ליצירת אומנות של ממש.

תורת הפנג שוואי מרבה להשתמש בצמח זה על מנת לאזן את האנרגיות ולהביא שלווה אל הבית. אך לא צריך להבין באנרגיות בשביל ליהנות מהמראה מעורר השלווה.

צמח זה יאפשר לכם ליהנות גם ממראה נעים ואווירה טובה, וכמובן מגדיל את רמת החמצן בבית כמו כל הצמחים. הגידול של הצמח קל מאוד.

פשוט הקפידו שתמיד יהיו בכלי מי ברז, מהם הוא יספוג את כל המינרלים הדרושים ואין צורך בשום דבר נוסף. הימנעו משמש ישירה.

אוהבת יצירה וצמחים?

לא מציקים! ואם לא נעמוד בהבטחה, בכל אימייל יש כפתור להוריד רישום. אבל נעמוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *